Rodzaje kaw na zimno
Gdy temperatura za oknem zaczyna przekraczać 20 stopni, a słońce świeci tak mocno, że nie w głowie nam picie herbaty i innych rozgrzewających napojów, na ratunek przychodzi kawa mrożona. Wbrew powszechnemu wyobrażeniu, nie ogranicza się ona jedynie do popularnego „frappe”, czyli kawy zmiksowanej z kawałkami lodu, czy klasycznej kawy z lodem i mlekiem. Jak się okazuje, jest w czym wybierać – w ciągu ostatnich kilku lat, gdy alternatywne metody parzenia kawy zdobywają serca kolejnych konsumentów, pojawiają się również całkiem nowe rodzaje kaw na zimno. Bez wątpienia każdy znajdzie wśród nich swojego faworyta.
Cold brew
Ostatnimi czasy cold brew ta cieszy się coraz większą popularnością, a szklane buteleczki, w których jest sprzedawana, znikają z kawiarni w mgnieniu oka. Nic dziwnego – stanowi ona doskonałą propozycję dla osób preferujących przelewy lub tych, którzy po prostu wolą pić kawę bez dodatku mleka. Czym więc jest „cold brew”? To nic innego, jak kawa macerowana na zimno. Proces maceracji trwa od kilku do kilkunastu godzin i polega na długotrwałym namaczaniu grubo zmielonych ziaren kawy (70g) w 1 litrze zimnej wody. Zawartość naczynia, w którym przygotowujemy cold brew, należy zamieszać, a następnie zakryć folią i wstawić do lodówki, najlepiej na 9 – 10 godzin. Po tym czasie napój należy odcedzić przez filtr (np. filtr do parzenia dripa lub chemexa). W tych kilku prostych krokach można samodzielnie przygotować pyszny, orzeźwiający napój, który bez wątpienia przyniesie ochłodę nawet w najbardziej upalny dzień.
Drip na lodzie
Klasyczny drip bez wątpienia należy do ulubionych metod parzenia wielu osób. Nie powinno zatem dziwić, że jego „chłodny” odpowiednik znalazł równie liczne grono fanów. Dripa na lodzie przygotowuje się niemalże tak samo, jak klasyczną wersję. Różnicę stanowi jednak zamiana części wody używanej do zaparzenia na lód w serwerze. Istotne są również proporcje – zazwyczaj jest to 6-7g kawy, zmielonej nieco drobniej, niż do klasycznego dripa na 100ml wody, a proporcje wody do lodu powinny wynosić 3:2. Taka kawa powinna się parzyć od 2:30 – 3:30 minut.
Nitro cold brew
Na co się jednak zdecydować, gdy nie przepadamy za głębokim i wyrazistym smakiem ciemnej kawy, a przelewy już dawno nam się znudziły? Rozwiązaniem może okazać się nitro cold brew, którego raczej nie przygotujemy w domowym zaciszu, ale bez problemu znajdziemy je w lepszych kawiarniach. Nitro cold brew, czyli w potocznym skrócie nitro, to nazwa na kawę z azotem – niejako wciśniętym w strukturę kawy, dzięki czemu nadaje on jej aksamitne i gęste body, przypominające swą strukturą kawę ze spienionym mlekiem. Ważnym elementem nitro jest charakterystyczna pianka praz „efekt wodospadu”, powstający w wyniku odpowiedniej konstrukcji kranu do nalewania.
Kawy z mlekiem
Ice Latte i Ice Flat White
Zwolennicy kaw z mlekiem również znajdą coś dla ciebie wśród mnogości kaw mrożonych. Klasycznym rozwiązaniem jest ice latte oraz ice flat white, w których jedyną różnicę stanowi proporcja kawy do mleka. By przygotować ice latte, będziemy potrzebować szota espresso, którego należy wlać do szklanki 250 mililitrowej wypełnionej kostkami lodu zalanymi mlekiem. Do przygotowania flat white będziemy natomiast potrzebować szklanki 150 – 200ml. By uzyskać efekt „ombre”, warto wlewać kawę bezpośrednio na kostki lodu, aniżeli do mleka. Taki zabieg sprawi, że nawet tak prosta kawa jak ice latte czy ice flat white zrobi odpowiednie wrażenie.
… i inne
Tonic espresso
To pozornie kontrastowe i niepasujące do siebie połączenie – toniku, używanego do przygotowywania rozmaitych drinków na bazie alkoholu oraz szota espresso w ostatnich latach stanowi pierwszy wybór wśród osób zamawiających kawę w kawiarni. Ten modny napój z łatwością można przygotować w domu. Do jego wykonania, oprócz toniku i świeżego espresso, potrzebować będziemy kostek lodu i kawałka limonki. Wystarczy wypełnić szklankę ok. 200ml tonikiem i kostkami lodu, na lód wlać naszego szota, a całość „doprawić” wyciśniętym sokiem z kawałka limonki. Nic prostszego, a powalający smak gwarantowany.